zvířata

Informace o nejznámějších zvířatech světa.Najdete zde nejhlavnější informace...

Hlodavci

Hlodavci
Téměř polovina všech druhů savců patří do řádu hlodavců Jednou z příčin, proč jsou hlodavci tak úspěšní, je skutečnost, že rodí často a velké množství mláďat. Hlodavci jsou obvykle mak', mají zavalité tělo a krátké nohy i ocas. Malá velikost jim pomáhá přizpůsobit se k nejrůznějšímu prostředí a podmínkám. Všichni hlodavci mají v každé čelisti pár dlátkovitých řezáků neboli hlodáků, které mají neukončený růst. Hlodavci se dělí na tři hlavní skupiny: veverkovce, morčatovce a myšovce. Veverkovci mají žvýkací svaly uspořádané tak, že mohou pohybovat čelistmi do stran i dopředu. Mnoho druhů žije na stromech a živí se plody, oříšky, listy a hmyzem. Pozemní veverky, psouni, svišti a čipmankové dávají přednost spásání trávy a drobných bylin. Pytlouši a myši stejně jako bobrušky a noháči žijí v podzemních norách. Bobři se zdržují ve vodě.
http://www.veda.cz/dwn/5430/13658B_veverka.jpghttp://www.tanap.sk/zver/svist.jpghttp://travelphoto.ifotovideo.cz/photos/photos2006/j/jaros-jakub/psoun_preriovy.jpg
Hráze a Hrady
Bobři jsou staviteli ve světě zvířat.Mění své prostředí tím,že budují přehrady,kanály,hráze a hrady.Žijí v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a jeho potomky.Pár spolu žije trvale.Rodiny obývají soustavu chodeb v říčním břehu nebo si budují hrad.Je to vlastně hromada z klacíků a bláta,s vchody ústícími pod vodou a směrujícími do vyvýšené obytné komory.Ta je vystlaná listy a větvičkami.Bobři si v sousedství hradu připraví klidnou vodu tím,že postaví přehradu,aby jim obydlí nevyplavil proud.Hrabou také kanály,které spojují přehradu s blízkými zásobbami potravy.O hrad i přehradu pečuje několik generací bobrů.Nakonec se však stavby zanesou jemným bahnem a rodina si musí najít a postavit nový domov.
http://dumka.info/pet03/0716yb.jpghttp://www.iabc.cz/images/abctisk/46/26/52175.jpghttp://dumka.info/pet03/0716ya.jpg
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.