zvířata

Informace o nejznámějších zvířatech světa.Najdete zde nejhlavnější informace...

Jelenovití

Jelenovití
Do čeledi jelenovitých (Cervidae) patří mimo jiné jeleni, los, sob nebo daněk. Příbuznou čeleď představují kabarovití (Moschidae) a někdy bývají jako samostatná čeleď vyčleňováni kančilové. Jeleni se dlouhým krkem i tělem, štíhlýma nohama, krátkým ocasem, velkýma očima po stranách hlavy i vysoko posazenými boltci podobají antilopám. N rozdíl od nich však nemají rohy, ale parohy. Jsou tvořené kostí, mají je obvykle jen samci a jsou pravidelně shazovány. Mohou mít jednoduchý vzhled ostrého bodce, jako je tomu u muntžaků, nebo jsou bohatě rozvětvené, například u losa, jehož parohy dosahují rozpětí až 2 m. Všichni jelenovití jsou přežvýkavci. Nejčastěji se živí výhonky, mladými listy, trávou a plody. Jsou to přeborníci v útěku. Někteří před nepřáteli prchají dlouhými skoky a rychle zmizí v úkrytu, jiní spoléhají na rychlost a vytrvalost.


http://www.biolib.cz/IMG/GAL/20938.jpgloshttp://www.skandinavia.szm.sk/pictures/faf/fauna/Sob.jpgsobhttp://www.biolib.cz/IMG/THN/_2282.jpgkančil vodní
Samci sobů i jiných jelenů soupeří o právo pářit se v podzimním období říje se samicemi.
Přestanou se pást a pustí se do přetlačování zaklesnutými parohy.Souboje většinou netrvají dlouho,ale mohou zvířata značně vyčerpat.Někdy se samci v příliž prudkém seknutí zraní či dokonce zabijí.

http://www.profimysl.cz/web/foto/souboj_jelencu.gif
Jaro
Koncem jara začínají růst nové parohy.Jsou pokryté citlivou tkání označovanou jako lýčí.

Léto
Koncem léta jsou parohy plně dorostlé a tvrdé.Lýčí začíná usychat a odlupovat se.

Podzim
Samci si odírají lýčí  o stromy a keře(vytloukají).Parohy jsou nyní připravené pro období říje,doprovázené souboji,při nichž se samci parohy přetlačují.

Zima
Po skončení říje postupně parohy odpadnou,obvykle v rozmezí několika dní.


http://www.osel.cz/soubory/859/3.jpg
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.