zvířata

Informace o nejznámějších zvířatech světa.Najdete zde nejhlavnější informace...

Krokodýli

Nový příspěvek

crurotars-48ca29ded8

Předek krokodýla

http://st.blog.cz/f/fotozviratka.blog.cz/obrazky/5477441.jpg
Krokodýli, aligátoři, kajmani a gaviálové patří do řádu krokodýlů . Všichni mají protáhlé tělo s krátkýma svalnatýma nohama a ze stran smáčknutým ocasem, který používají při plavání. Masivní lebka je opatřená mohutnými čelistmi s ostrými zuby. Krokodýli obývají Zemi nejméně 220 milionu let. Jsou pozůstatkem starobylé skupiny, do které patřili i dinosauři. Krokodýli tráví většinu života ve vodě, i když se často také sluní na březích řek, v močálech, deltách řek, jezer nebo potoků. Všichni krokodýli kladou vejce do hnízda v blízkosti vody. Může  to být hromada rostlinného materiálu nebo jáma v písku či bahně. Na rozdíl od většiny plazů jsou krokodýli často hluční, což platí zvláště pro samce lákající samice. Ty pak mnohdy pečlivě hlídají vejce i mláďata.
http://mm.denik.cz/56/b0/krokodyl_vejce_sip-300.jpg

Gracilisuchus stipanicorum, jeden z dinosauřích konkurentů.

http://st.blog.cz/s/seddmiicka.blog.cz/obrazky/9616835.jpghttp://www.flmnh.ufl.edu/natsci/herpetology/brittoncrocs/images/!cpor5.jpghttp://www.iabc.cz/images/abctisk/47/4/54162.jpghttp://helena.xixao.com/files/102_krokodyl-lebka.jpghttp://www.national-geographic.cz/assets/priroda-a-zvirata/_mg_1876.jpg

Historie

Před 200 miliony lety žily vedle sebe dvě velké skupiny archosaurů. Do jedné patřili dinosauři a ptakoještěři, do druhé paleontologové řadí předky dnešních krokodýlů. Ale tato druhá skupina tehdy byla mnohem rozmanitější. Patřili k ní dvounozí i čtyřnozí predátoři, neohrabaní býložravci i hbití všežravci všemožných tvarů a velikostí. Obývali podobná prostředí jako dinosauři a pravděpodobně jim konkurovali. Byli si s dinosauři tak podobní, že je si je v minulosti paleontologové občas pletli.

Porovnání více než pěti set znaků na fosilních kostrách ukázalo, že tehdejší konkurenti dinosaurů byli dokonce rozmanitější a početnější. "Kdybychom se ocitli v pozdním triasu před 210 miliony lety a měli bychom si tipnout skupinu, která jednou ovládne Zemi, žádný rozumný sázkař by si na dinosaury nevsadil," říká Steve Brusatte, jeden z autorů studie.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.